Każdy, kto kiedykolwiek chciał schudnąć słyszał zapewne, że powinien przejść na zdrową dietę. Zdrowa dieta to przecież klucz do sukcesu, coś, bez czego nie można trwale pozbyć się zbędnych kilogramów. Czym jest i czy faktycznie jest nam potrzebna zdrowa dieta? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Co to jest zdrowa dieta?

O zdrowej diecie słyszymy nie tylko wtedy, gdy chcemy się odchudzać. Towarzyszy osobom, które dbają o własne zdrowie lub z jakiegoś powodu podupadły na nim i robią wszystko, by wrócić do lepszej formy. To co jemy ma niebagatelny wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Badania jednoznacznie pokazują, że tłusta dieta bogata w pokarm wysoko przetworzony z dodatkiem cukru sprawia, że nasze zdrowie prędzej czy później zaczyna się sypać.

Mówiąc zdrowa dieta myślimy o rezygnacji z wielu rzeczy, absolutną podstawą będzie:

  • unikanie słodkich napojów gazowanych,
  • wystrzeganie się dużej ilości tłuszczów zwierzęcych,
  • ograniczenie spożywania mięsa i produktów mięsnych,
  • rezygnacja ze słodkich i słonych przekąsek,
  • wystrzeganie się tłustego i wysoko przetworzonego jedzenia

Aby odżywiać się zdrowo nie trzeba jeść samej zieleniny, głodówka tym bardziej nie jest wskazana. Wystarczy spożywać:

  • większą ilość owoców i warzyw,
  • tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi,
  • zamiast mięsa jeść więcej ryb,
  • miód zamiast cukru.

Te proste zmiany spowodują, że nasze jedzenie nie straci na smaku a zyska potężną porcję zdrowych witamin, minerałów i substancji odżywczych, które bardzo szybko zmienią nasze codzienne sam0poczucie i sprawią, że zaczniemy żyć pełną piersią.

Zdrowa dieta odchudzająca – jak się do tego zabrać?

Nieodłączną częścią odchudzania powinna być właśnie zdrowia dieta, bez niej bardzo trudno zredukować tkankę tłuszczową. Jeszcze trudniej utrzymać dobry efekt. Tylko poważna ingerencja w dietę – w to co codziennie zjadamy zagwarantuje trwałość efektu. To właśnie zdrowa, dobrze zbilansowana dieta pozbawiona niezdrowych przekąsek może kompletnie zablokować efekt jojo, z którym zmaga się większość osób, które stosują wyszukane diety i wyniszczające głodówki.

Odpowiednio przygotowane jedzenie jest gwarancją i podstawą sukcesu – takie zmiany są bardzo opłacalne, w zamian organizm odwdzięcza się lepszą przemianą materii, zwiększoną przyswajalnością substancji odżywczych i na samym końcu lepszym zdrowiem. Nadciśnienie, cukrzyca – to wszystko często dotyka osoby otyłe a można tych chorób uniknąć stosując podstawowe założenia zdrowej diety.
warzywa i owoce to nieodłączny element każdej zdrowej diety

Ile należy stosować taką dietę, by zobaczyć pierwsze efekty? Przychodzą one szybko, problemem jest jednak fakt, że wiele osób myśląc dieta zakładają 2-3 miesiące zmiany i powrót do dawnych nawyków żywieniowych. Takie podejście sprawia, że nigdy nie osiągniemy sukcesu a początkowa zmiana obróci się w wielki efekt jojo i powrót do starej wagi!

Zdrowe odżywianie to proces, który powinien trwać przez całe życie – dieta to sposób żywienia, który należy stosować każdego dnia a nie tylko w momencie, gdy nasza waga idzie do góry! Oczywiście odstępstwa są dopuszczalne i nie ma w nich nic złego. Pod warunkiem, że nie stają się codziennością.

Jak przygotować zdrową dietę?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dobrego dietetyka, który dopasuje posiłki do naszych preferencji. Jest to niezwykle ważne, bo jeśli w naszym jadłospisie znajdą się posiłki, które nam smakują to zdecydowanie łatwiej będzie nam zaakceptować taką dietę.

Jeśli kupimy lub znajdziemy w sieci jakąś gotową dietę, która będzie bazować na produktach, które nie przypadną nam do gustu to jest więcej jak pewne, że bardzo szybko z niej zrezygnujemy i stwierdzimy, że tego nie da się jeść!

Oczywiście dietę można skomponować we własnym zakresie – jest to o tyle dobre rozwiązanie, że ucząc się zdrowego odżywiania możemy dowolnie modyfikować nasz jadłospis, zmieniać przepisy, udoskonalać je w taki sposób, by dieta była skrojona na miarę. Dzięki temu mamy gwarancję, że szybko z niej nie zrezygnujemy a posiłki będą smakować dokładnie tak, jak lubimy! Podstawowe zasady zdrowego odżywiania nie są skomplikowane – spisz je na kartce i w kuchni trzymaj się tych zasad a twoja dieta nie będzie gorsza, od tej, którą przygotuje dietetyk.

Podsumowanie – czy warto stosować zdrową dietę?

To nie podlega dyskusji. Zdrowa dieta jest czymś, co warto praktykować każdego dnia. Łatwostrawne, zdrowe jedzenie gwarantuje nam piękną figurę do końca życia! Zero efektu jojo, zero głodzenia się i stosowania dziwnych diet. Taka zmiana wpłynie na ciebie i twoją rodzinę – mniejsze zagrożenie poważnymi chorobami to coś, co jest szczególnie istotne i warte poświęceń!

Pamiętaj, że zdrowa dieta wcale nie oznacza jedzenia pozbawionego smaku. Takie jedzenie przygotowane w odpowiedni sposób jest smaczniejsze od wysokoprzetworzonych przekąsek i jedzenia na mieście.

Jak raz spróbujesz przekonasz się, że powrót do starych nawyków żywieniowych jest niemożliwy! Nie warto się truć, warto stosować zasady zdrowego odżywiania i cieszyć się pełnią życia do późnej starości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *