Najważniejszy dzień w Waszym życiu zbliża się wielkimi krokami? Zastanawiacie się czy wyprawić duże wesele, czy może małe przyjęcie dla najbliższych? Jakiego wyboru dokonać, by czuć się dobrze i zaspokoić oczekiwania rodziny? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Ślub i wesele – najważniejszy dzień w życiu?

Zwykło się mawiać, że ślub i wesele to najważniejszy dzień w życiu – w związku z tym większość osób marzy, by poczuć się wtedy wyjątkowo. W naszej kulturze przyjęło się, że w ten dzień powinniśmy zorganizować duże wesele, by cieszyć się swoim szczęściem z rodziną, znajomymi i… no właśnie – całą wioską lub połową miasta.

Coraz więcej osób dostrzega, że takie podejście do tematu nie jest najlepsze i decydują się na małe, kameralne przyjęcie, które ma zapewnić świętowanie tego dnia z ludźmi, na którym nam naprawdę zależy. Trudno się temu dziwić bo gdyby się porządnie zastanowić to na typowym, polskim weselu młodzi bardzo często nie znają większości gości. Mawia się wtedy, że to rodzice organizują wesele. Pytanie jest tylko jedno – robią to dla siebie, czy dla dzieci….?!

Oczywiście decyzję każdy podejmuje sam ale wyprawienie dużego wesela to nie tylko spory koszt, który nie zawsze się zwróci ale także sporo pracy i nerwów. Inaczej sprawa się ma gdy decydujemy się na kameralne przyjęcie! W takim przypadku często nie musimy decydować się na znane kapele czy drogie restauracje. Istnieje wiele innych sposobów, by przygotować małe, fajne przyjęcie weselne dla kilkunastu osób!

Czy to znaczy, że duże wesele odchodzi w zapomnienie?!

Nie koniecznie! Jak pokazuje życie ile osób tyle opinii. Jeśli lubisz takie imprezy – a uwierz mi, że część osób uwielbia duże wesela organizowane z ogromnym rozmachem to nie musisz z niego rezygnować!

Nie rób niczego wbrew sobie – w ten dzień masz czuć się dobrze, jeśli pomoże ci w tym taka impreza to nic nie stoi na przeszkodzie, by je zorganizować. Musisz wiedzieć, że koszt organizacji takiego przyjęcia to spory wydatek. Jeśli dodamy do tego czas, który trzeba poświęcić, by przygotować dużą imprezę wychodzi, że nie każdy własnymi siłami jest w stanie coś takiego zorganizować. Oczywiście z pomocą „przyjdzie” wedding planner zwany konsultantem ślubnym ale ta opcja do najtańszych nie należy!

Jeśli masz na nie ochotę i należysz do grona osób, które nie narzekają na brak pieniędzy to pozostaje zająć się umawianiem szczegółów. Jeśli jednak budżet świeci pustką i zastanawiasz się na kredytem na wesele to odradzam takie rozwiązanie.

Wydaje się, że zdecydowanie lepiej będzie odłożyć te pieniążki na fajną podróż poślubną czy urządzanie własnego mieszkania – gdzieś przecież trzeba mieszkać po ślubie?!
małe przyjęcie weselne również ma swój klimat

Kameralne wesele – opinie osób, które zrezygnowały z dużego wesela

W sieci znajdziemy wiele opinii osób, które zdecydowały się na kameralne wesele w gronie najbliższej rodziny. Wydaje się, że większość z nich ma pozytywne doświadczenia i drugi raz zrobiliby…. dokładnie to samo!

„Długo zastanawialiśmy się co zrobić – duże wesele, na które miała ochotę cała rodzina czy małe wesele, które było dla nas najbardziej odpowiednie. Nie lubimy takich wielkich spędów rodzinnych i nie widzieliśmy potrzeby dzielenia takiego dnia z ciotkami i kuzynami, których nie widzieliśmy przez wiele lat. Zdecydowaliśmy się na małe przyjęcie i było wspaniale. Czy rodzina była zadowolona? Nie wiem, nie interesuje nas to – ważne, że my czuliśmy się znakomicie”

„Mam wrażenie, że zbyt często rezygnujemy ze swojego szczęścia patrząc na to co powiedzą inni. Ja z moim facetem zorganizowaliśmy małe, kameralne wesele wbrew rodzicom i… wyszło na nasze. Najlepsze, że po fakcie sami przyznali, że było całkiem fajnie wśród osób, które wszyscy dobrze znamy!”

„Dałam się namówić na duże wesele i muszę przyznać, że to był ogromny błąd – taki dzień a ja praktycznie nie znałem 75% gości! Wójki, ciotki, sąsiedzi rodziców – po co to wszystko? Ta cała szopka nie ma nic wspólnego ze szczęściem młodych. Drugi raz bym się postawiła!”

Duże wesele i…. żyli długo i szczęśliwie?!

Nic z tych rzeczy – ilość gości, ogromna impreza, alkohol i zabawa do białego rana – to nie da szczęścia ani Tobie ani Twojemu partnerowi. Wiele osób zapomina co w tym dniu jest najważniejsze, bo na pierwszy plan wychodzą rzeczy, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia.

Czy naprawdę myślisz, że wesele z rozmachem zapewni prawdziwe szczęście i przysłowiową miłość do grobowej deski?

Jeśli tak, to jesteś w błędzie, z którego może wyprowadzić Cię wyłącznie doświadczenie – oczywiście wśród par, które decydują się na małe przyjęcie również nie brakuje rozwodów – najnowsze badania pokazują jednak, że wiele osób, które decydują się na małe wesele są ze sobą dłużej.

Ciężko wytłumaczyć z czego wynika ten fakt – być może takie osoby są bardziej świadome swojej miłości, własnych potrzeb i tego, czego chcą od życia…

Co więc wybrać duże wesele czy małe przyjęcia?

Na tak zadane pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy argumenty za, jak i przeciw dużym weselom. To od Was, państwa młodych i od waszych rodzin zależy jak zorganizujecie ten wyjątkowy dzień. Pamiętajcie jednak, by nie dać sobie wyjść na głowę i spełniać ambicji swojej rodziny – to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Takie uszczęśliwienie jest na miejscu tylko wtedy, gdy sami sobie nie robimy krzywdy.

Przed podjęciem decyzji warto usiąść z partnerem i poważnie zastanowić się na co macie ochotę, czy na duże przyjęcie, czy może na małe, skromne wesele. Takich dylematów jest jednak zdecydowanie więcej. Czy warto decydować się na wesele z alkoholem, gdy sami jesteśmy abstynentami? Czy warto zaprosić kuzynkę Ewę bo… ona nas zaprosiła?

Z odpowiedzią na takie pytania musicie zmierzyć się sami bo to Wy jesteście kowalami swojego losu i to od Was zależy jak wyglądać będzie jeden z ważniejszych dni w Waszym życiu.

PS. Nie wierzcie, że ślub jest najważniejszy! Dzieci zmieniają perspektywę….!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *